ANGLICKÝ BULLDOG STANDARD
FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
Secretariat General: 13, Place Albert 1 - B 6530 THUIN (Belgie)
FCI - Standard č. 149 /16.04.2004/GB

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.03.2004
VYUŽITÍ: Hlídací a společenský pes
KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 2 - Pinčové a knírači - molosská plemena - švýcarští salašničtí a horští psi a další plemena.
Oddíl 2.1 - Molosská plemena typu mastiffa.
Bez pracovních zkoušek.

CELKOVÝ VZHLED
Hladkosrstý, podsaditý, spíše nižší postavy, široce stavěný, plný síly, kompaktní. Hlava v poměru k tělu značně velká, ale žádný plemenný znak nesmí být příliš výrazný, aby nenarušoval všeobecnou symetrii, nebo aby pes vypadal znetvořeně, či byl omezen v pohybu. Obličejová partie je krátká, tlama široká, tupý čenich směřující nahoru. Psi se znatelnými dýchacími potížemi jsou vysoce nežádoucí. Tělo je krátké, dobře svázané, bez jakýchkoli příznaků obezity. Končetiny silné, dobře osvalené a v dobré kondici. Pánevní končetiny vysoké a silné, ale ve srovnání s mohutnými hrudními končetinami o něco lehčí. Feny nejsou tak mohutné nebo vyvinuté jako psi.

CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT
Budí dojem odhodlanosti, síly a aktivity. Je ostražitý, věrný, spolehlivý, odvážný, se zuřivým vzhledem, ale laskavou povahou.

HLAVA
Při pohledu ze strany se jeví hlava od týlu ke špičce čenichu velmi vysoká a krátká. Čelní partie plochá, kůže na hlavě volná s jemnými vráskami, které nesmějí příliš vystupovat ani viset a překrývat obličejové partie. Výrazné čelo, čelní kosti široké, hranaté a vysoké. Od stopu probíhá široká a hluboká rýha dobře patrná a dosahující až do poloviny lebky. Je dobře patrná až k temeni hlavy. Obličejová část od lícních kostí k čenichu je krátká, s kožními záhyby.

LEBEČNÍ PARTIE
Mozkovna: Velký obvod lebky. Při pohledu zepředu je od dolní čelisti po temeno velmi vysoká, současně je velmi široká a hranatá. Stop: Hluboká a široká prohlubeň mezi očima.

OBLIČEJOVÁ PARTIE
Při pohledu zepředu musí být jednotlivé obličejové části správně stejnoměrně vyvážené po obou stranách podle pomyslné svislé osy. Nosní houba: Čenich a nosní dírky velké, široké a černé, v žádném případě játrově zbarvené, červené ani hnědé; špička nosu směřuje směrem k očím. Nosní dírky jsou velké, široké a otevřené, se zřetelně patrnou svislou linkou mezi nimi. Tlama: Tlama krátká, široká, směřující nahoru, od očního koutku až ke koutku tlamy velmi hluboká. Nosní vráska nesmí přesahovat a rušit šikmo směřující profilovou linii. Pysky: Volné pysky tlusté, široké, převislé a velmi hluboké; visící pysky zcela překrývají po stranách spodní čelist, nepřekrývají ji vpředu. Tam se pouze dotýkají a plně kryjí přední zuby. Čelisti / zuby: Čelisti široké, masivní a hranaté; spodní čelist přečnívá vepředu horní čelist a je vytočená nahoru. Čelisti jsou široké a hranaté, se šesti malými řezáky v rovné řadě mezi špičáky. Špičáky široce postavené. Zuby velké a silné, při zavřené tlamě nejsou vidět. Při pohledu zepředu je spodní čelist přímo pod horní čelistí a obě čelisti jsou souběžné. Líce: Dobře zaoblené, přesahující do stran přes oči. Oči: Při pohledu zepředu jsou hluboce uloženy v lece, dosti vzdálené od uší.Oči a stop jsou v jedné přímce, kolmé na čelní brázdu. Jsou široce od sebe posazené, ale vnější koutky uvnitř vnější linie lící. Kulaté, přiměřeně velké, ani zapadlé nebo vystupující. Barva očí je velmi tmavá, téměř černá. Když se pes dívá přímo dopředu, nesmí být vidět bělmo. Bez patrných očních problémů. Uši: Vysoko nasazené, tzn. přední okraje obou uší při pohledu zepředu jsou spolu s horní linií lebky ne nejvyššími body na hlavě tak, že jsou co možná nejdále od sebe, vysoko nad očima a daleko od nich. Malé a tenké. " Růžovité ucho" je korektní, to znamená složené dovnitř dozadu, horní nebo přední vnitřní okraj ucha je vytočen ven a dozadu, přičemž odhaluje částečně vnitřek ušního boltce.

KRK
Střední délky, velmi silný, hluboký a mohutný. Dobře klenutý v šíji, s velkým množstvím volné a vrásčité kůže na hrdle, která tvoří na obou stranách lalok dosahující od spodní čelisti po hruď.

TRUP
Horní linie: Přímo za plecemi je záď nepatrně níže (nejnižší místo); odtud páteř postupně stoupá k bedrům (nejvyšší bod bederní páteře je výše, než ramena), poté klesá obloukem příkřeji k ocasu. To se nazývá "Roach-Back", což je pro tuto rasu velmi výrazný plemenný znak. Hřbet: Hřbet je krátký, mohutný, široký v plecích a znatelně užší v bedrech. Hrudník: Hrudník je široký, po stranách zaoblený, klenutý a od vrcholku plecí až po nejnižší místo hrudní kosti velmi hluboký. Dobře vyvinutý mezi hrudními končetinami. Hrudník má velký průměr, za hrudními končetinami je kulatý (není zploštělý, žebra jsou dobře zaoblená).

OCAS
Nízko nasazený, při kořeni skoro vodorovně vyrůstající, potom otočený dolů. Kulatý, s hladkou srstí bez střapců nebo drsné srsti. Přiměřeně dlouhý, spíše krátký než dlouhý, silný u kořene, rychle se zužující do jemné špičky. Nesený dolů (bez nahoru zatočeného konce) a nikdy není nesen nad linii zad.

HRUDNÍ KONČETINY
Jsou velmi silné a robustní, dobře utvářené, daleko od sebe postavené. Silně osvalené a rovné. Jejich vnější linie vypadá dosti ohnutá, ale kosti samotné jsou silné a rovné, ne křivé ani šavlovité. V porovnání s pánevními končetinami jsou kratší, ale ne tak, aby se hřbet jevil dlouhý, nebo to nepříznivě ovlivňovalo aktivitu a znetvořovalo ho to. Plece: Široké lopatky šikmo a nízko nasazené, velmi mohutné a silně osvalené, vytváří zdání, že jsou ze stran připevněny k tělu. Lokty: Nízko posazeny a zřetelně odtaženy od hrudníku. Zápěstí: Zápěstí krátké, rovné a silné.

PÁNEVNÍ KONČETINY
Končetiny mohutné a svalnaté, v porovnání s hrudními končetinami delší, čímž jsou bedra vyvýšena. Stehna dlouhá a svalnatá od beder až po hlezno; nárt krátký, rovný a silný. Kolena: Kolenní klouby kulaté a lehce od těla vytočené. Hlezna: Hlezna mají být poměrně blízko u sebe postavená a zadní tlapky mírně vytočené ven. Hlezna mírně zaúhlená, kolmo postavená k zemi. Tlapy: Přední tlapy rovně a velmi jemně vytočené ven; prostřední velikosti a přiměřeně kulaté. Zadní tlapy kulaté

CHODY / POHYB
Typicky těžkopádná, svázaná chůze, zdá se jako by kráčel krátkými hbitými kroky na špičkách prstů. Nezvedá příliš zadní tlapy, takže se zdá, že škrtá při běhu o zem. Při běhu se často pohybuje s jedním ramenem trochu předsunutým. Nejdůležitější je schopnost zdravě se pohybovat.

OSRSTĚNÍ
Srst: Jemné struktury, krátká, hustá a hladká (tvrdá jen proto, že je krátká a těsně přiléhající , není drátovitá). Barva: Jednobarevná nebo jednobarevná s černou maskou nebo černou tlamou - "smut". Jednotlivé barvy vždy v jasných barvách, někdy žíhané, červená ve všech odstínech, plavá, srnčí hněď, atd., bílá se znaky a skvrnitá (tj. v kombinaci s libovolnou z výše uvedených barev). Nedostatečná pigmentace "dudley", černá a černá s tříslovou jsou vysoce nežádoucí.

VELIKOST
Psi - 25 kg (55lb) Feny - 23 kg (50lb)

VADY
Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa. Od rozhodčích se vyžaduje přísně dodržovat tento standard a brát zřetel na následující vady:
VADY : NOSNÍ VRÁSKA, KTERÁ JE PŘEVISLÁ NEBO ČÁSTEČNĚ PŘEKRÝVÁ ČENICH
DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY : AGRESIVNÍ NEBO PŘEHNANĚ PLACHÁ POVAHA PSI SE ZNATELNÝMI DÝCHACÍMI POTÍŽEMI ZARŮSTAJÍCÍ OCAS


Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování. Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.


Dnes je: úterý 19.10.2021
A svátek slaví: Michaela

Uživatel


TOPlist
.